Zestaw do obserwacji przestrzelin na tarczy Long Range (bez limitu odległości)

Zestaw składa się z dwóch telefonów, statywu i power banku (na wszelki wypadek w konfiguracji klient-serwer wykorzystując sieć komórkową 4G (w ostateczności 3G).
Zasieg skutecznego podglądu tarczy: dowolny – limitowany dostepnością komórkowej sieci transmisji danych lub WiFi – idealny dla Long Range 😀

Klientem jest telefon (tablet, laptop, komputer stacjonarny, który jest przy strzelajacym z zainstalowaną aplikacją do oglądania obrazu z kamery zdalnej. Konkretnie używam TinyCam PRO na androida (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alexvas.dvr.pro).

Serwerem jest telefon zainstalowany na statywie z podłączonym powerbankiem oraz z zainstalowaną aplikacją z funkcją “kamerki internetowej”. Konkretnie warte są wzięcia pod uwagę następujące aplikacje:
1. CamON Live Streaming https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spynet.camon
2. Security Camera CZ https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.scamera.securitycamera
3. IP Webcam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=pl

Niestety, aplikacje działające domyslnie z serwerem pośredniczacym, np. Niania 3G nie oferują obrazu o wysokiej rozdzielczości. Alfred w darmowej wersji jest przeładowany reklamami i nie oferuje dużej rozdzielczości obrazu.

Teraz jak połączyć te dwa urzadzenia w system?

Używam dwa VPNy: na serwerze (kamera) i kliencie z TinyCam. Oba VPN sa terminowane na tym samym hoście, gdzie następuje “wymiana” ruchu.
Alternatywnie można używać wyżej wymienionego softu i ich wbudowanych rozwiązań do streamingu obrazu w Internecie (serwer pośredniczący, youtube, etc).

Warto zwrócic uwagę, iż potrzeba obrazu o dużej rozdzielczości, gdyż po ustawieniu kamery około 2m od tarczy potrzebny jest mocny zoom-in by dokładnie zobaczyć przestrzeliny.
Rodzielczość jest limitowana w sposób naturalny możliwościami telefonu (przy tarczy) oraz użytej z nim aplikacji. Polecam przetestowanie ich we własnym zakresie.

Druga uwaga jest taka, iż możemy zmniejszyć ilość obrazu przesyłanego do odbiornika poprzez zmniejszenie do minumum liczby wysyłanych klatek na sekunde przez kamerkę. Zamiast strumienia np. 1-2 Mbps (przy HD 25 pfs) wystarczy przepustowość 200-400 kbit/s przy kilku klatkach na sekundę, co pozwoli zaoszczędzić na planie danych w telefonach

Teraz zdjęcia poglądowe:

Odbiornik – TinyCam – z wyświetlaczem, na którym pieknie widać (pomimo nocnego zdjęcia) tarczę.
Zestaw nadajnika.